blog.clusiv.pl - Eksluzywny blog o designie

17 czerwiec 2013 Wioleta Kelly

Tekstury

Otaczają nas wszędzie, gdzie spojrzymy: chropowatość wełnianego koca, gładkość szklanej wazy, nierówna powierzchnia kamienia... Dostrzegamy je dwoma zmysłami - zmysłem wzroku oraz dotyku. Oba te zmysły są ze sobą ściśle powiązane, dlatego tekstury wpływają nie tylko na to, w jaki sposób czujemy się we wnętrzu, ale również na to, jak je dostrzegamy. Pomieszczenia urządzone szorstkimi teksturami, jak na przykład rattan, sizal, czy kamień, zawsze sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych, gdzie pokoje, w których przeważają gładkie tekstury (szkło, metal) wyglądają na zimne i formalne.

Aby wizualnie ocieplić puste ściany w dużym wnętrzu warto pomyśleć o sztukateriach lub panelach ściennych: sprawią, że pomieszczenie stanie się nie tylko przytulniejsze, ale również bardziej interesujące. Używając kontastu 80/20, gdzie 20% jest widoczną teksturą (na przykład listwy sufitowe Orac Decor i listwy przypodłogowe NMC), a 80% to gładkie ściany, można stworzyć niebanalne pomieszczenie. Nie zapominajmy jednak o tym, że dobrze urządzone wnętrze to nie tylko piękne ściany. Innym sposobem wprowadzenia tekstur do wnętrza jest użycie dywanów. Najlepsze będą te jednokolorowe z wyraźnymi fakturami, na przykład sizalowe, z długim włosiem lub ze skóry zwierzęcej. Nie narzucają się swoim wyglądem i wspaniale ocieplają wygląd pokoju.

Znaną sztuczką dekoratorów i projektantów wnętrz jest użycie małych ilości lśniących przedmiotów. Może być to duże lustro, szklany stolik, półka z lakierowanego MDFu lub zwykła poduszka z cekinami. Świecące powierzchnie odbijają światło, dzięki czemu zawsze pojawiają się w centrum uwagi i przyciągają oko. Wspaniale też kontrastują z nierównymi lub chropowatymi powierzchniami. Zastosowanie kontrastu podczas dekorowania teksturami jest równie ważne, jak użycie kontrastu w kolorach. I tak len dobrze wygląda połączony ze szkłem lub metalem, drewno z kryształem, itd.W nowoczesnych przestrzeniach warto pokusić się o połączenie drewna z betonem, cegły ze stalą czy metalu z lnem. Należy tu wspomnieć, że nierówne powierzchnie wydają się być ciemniejsze i cięższe od gładkich, ponieważ odbijające się od nich światło załamuje się i rozprasza. I mimo tego, że wiemy, że marmur jest w rzeczywistości cięższy od drewna, nasze oczy będą go postrzegały jako lżejszy.

Rośliny, poduszki i inne dodatki są takżeświetnym sposobem na wprowadzenie tekstur do wnętrza. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością używanych tekstur. W małych pomieszczeniach powinny być użyte raczej ostrożnie i w umiarkowanych ilościach, np. jedna subtelna faktura powinna wystarczyć. Ja stawiam na sztukaterię Orac Decor.

TAGI: Pomysł na, Podłogi, Wnętrza, Inspiracje

Komentarze

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:o blog.clusiv.pl

Clusiv to miejsce stworzone dla osób, które w życiu szukają wyrafinowanego smaku wyrażanego w każdym detalu. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem oraz pasją która nas pochłania bez reszty. Nawet w najmniejszym szczególe tkwi piękno którego możemy nie zauważac na co dzień. My to widzimy... a po godzinach - często z pasji dla relaksu - poszerzamy swoją wiedzę na temat designu i panujących trendów. Mamy to szczęście że nasza praca jest zarówno naszym hobby... zapraszamy.

Archiwum

2020

Styczeń - 14 Lipiec
Luty - 14 Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2019

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 2
Kwiecień Październik - 4
Maj Listopad - 5
Czerwiec Grudzień - 5

2017

Styczeń - 1 Lipiec - 1
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2016

Styczeń - 1 Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2015

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień - 1
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad - 1
Czerwiec Grudzień

2014

Styczeń Lipiec - 3
Luty Sierpień - 5
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj - 2 Listopad
Czerwiec Grudzień

2013

Styczeń - 2 Lipiec - 1
Luty - 2 Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień - 1 Październik - 2
Maj Listopad - 1
Czerwiec - 3 Grudzień

2012

Styczeń Lipiec - 5
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 3
Kwiecień - 2 Październik - 2
Maj - 9 Listopad - 3
Czerwiec - 3 Grudzień - 1

Społeczność

Reklama

Clusiv.pl - sztukateria online Reklama Barlinek Clusiv.pl - Listy podłogowe, listwy przysufitowe, profile dekoracyjne

Tagi