blog.clusiv.pl - Eksluzywny blog o designie

Panele laminowane od dawna dzielnie stają w konkury z podłogami drewnianymi. Z założenia mają imitować drewniany parkiet lub podłogę z desek. Do złudzenia przypominają najróżniejsze gatunki drzew rodzimych i egzotycznych. Na rynku dostępne są również "podróbki", np. deski olejowanej lub deski fazowanej co wygląda bardzo naturalnie.  

SUROWIEC

Panele laminowane są przetworzonym sztucznym produktem: płyta HDF, warstwa sprasowanego papieru i laminat z nadrukiem. Panele drewniane to 100% naturalnego drewna.  


 

BUDOWA PANELI LAMINOWANYCH A BUDOWA DESKI BARLINECKIEJ

PANELE LAMINOWANE

  • A - warstwa spodnia - laminat lub wzmocniony papier
  • B - warstwa środkowa - rdzeń płyty HDF lub wiórowej
  • C - warstwa żywicy melaminowej
  • D - warstwa wierzchnia - laminat lub papier dekoracyjny

DESKA BARLINECKA

łączy wszelkie zalety drewna z łatwością montażu i renowacji podłóg pływających. W tym nowoczesnym produkcie wyeliminowana została konieczność klejenia połączeń pomiędzy poszczególnymi deskami.

  • A - Warstwa dolna, drewno iglaste
  • B - Warstwa środkowa poprzeczna, drewno iglaste
  • C - Warstwa licowa, drewno europejskie lub egzotyczne
  • D - 7 warstw systemu lakierniczego utwardzanego promieniami UV
     


 

WPŁYW NA ZDROWIE

Laminat to produkt syntetyczny, elektryzuje się więc przyciąga kurz - nie jest odpowiedni dla domu alergika. Nie mają właściwości antybakteryjnych więc nie polecałabym ich zastosowania w pokojach dziecięcych. Jest chłodny i syntetyczna w dotyku.

Drewniana podłoga ma właściwości antystatyczne, antyalergiczne oraz antybakteryjne. Podłoga szczególnie polecana dla alergików. Drewno pozwala utrzymać w mieszkaniu odpowiedni mikroklimat, m.in. stałą wilgotność powietrza. Podłoga jest ciepła i miła w dotyku. Dodatkowo podłogi z deski barlineckiej są najbardziej przyjazne dla zdrowia: użyte do ich produkcji kleje i lakiery nie uczulają.

RENOWACJA

W przypadku podłóg z paneli laminowanych nie możemy mówić o renowacji gdy nie ma możliwości odnowienia powierzchni wierzchniej - zniszczone panele należy wymienić w całości.
Powierzchnię wierzchnią drewnianej podłogi możemy wielokrotnie odnawiać - cyklinowanie lub doolejowanie deski możemy powtarzać nawet kilkakrotnie. Drobne ubytki, zarysowania lub wgniecenia możemy łatwo i szybko usunąć dzięki preparatom specjalistycznym.

TRWAŁOŚĆ

Laminaty ulegają z czasem zniszczeniu i nie ma możliwości renowacji materiału.
Deski barlineckie mają dożywotnią trwałość z możliwością odnowy nawierzchni.

IZOLACJA AKUSTYCZNA

Panele laminowane są bardzo akustyczne, stukot po panelach może być bardzo uciążliwy nie tylko dla domowników.
Bardzo dobra izolacja akustyczna drewna wynika z jego naturalnych właściwości: w pewnym stopniu amortyzuje uderzenia czy stukanie.


 

IZOLACJA TERMINCZNA

Panele pod względem izolacji termicznej w porównaniu z podłogą z drewna wypadają bardzo słabo. Ich 8 mm grubość nie tworzy odpowiedniej izolacji i z tego względu nie sa zalecane na ogrzewanie podłogowe. Z kolei drewniana podłoga o grubości 14 - 18 mm tworzy wystarczającą izolację by utrzymać ciepło w pomieszczeniu na długo. Szczególnie polecane na ogrzewanie podłogowe są podłogi z drzew egzotycznych, jesionu czy dębu - nie wypaczają się pod wpływem ciepła.

ŚCIERALNOŚĆ

Laminaty posiadają poszczególne klasy ścieralności oznaczone AC1 do AC5 w zależności od miejsca przeznaczenia. Do pomieszczeń mało użytkowanych zastosujemy panele oznaczone AC1 a do intensywnie użytkowanych oznaczone AC5. Jednak wszystkie z czasem ulegają nieodwracalnemu procesowi zniszczeniu poprzez ścieranie.

W przypadku drewna nie ma zastosowania żadna klasa ścieralności lecz skala twardości drewna wg. Brinella. Do najtwardszych gatunków drzew zaliczamy na pierwszej pozycji drzewa egzotyczne tj. merbau, jatobe, tali, wenge czy sapella natomiast z naszych rodzimych drzew to z pewnością orzech, dąb czy konkurujący z dębem jesion.

GWARANCJA

Producenci laminatów dają na swoje produkty maksymalnie do 10 lat gwarancji.
Natomiast Barlinek to jedyny producent na rynku który daje najdłuższą gwarancję - 30 lat.

PIELĘGNACJA

Laminaty w pielęgnacji są dość łatwe i wygodne. Nie wymagają stosowania specjalistycznych środków pielęgnacyjnych.

Podłogi drewniane potrzebują specjalistycznych środków pielęgnacyjnych w zależności od powierzchni: lakier lub olej. Środki te można stosować samodzielnie lub z pomocą profesjonalnego montażysty.
Największym wrogiem obydwu podłóg jest woda i piasek.

 

MOŻLIWOŚCI ARANŻACYJNE

Panele laminowane nie harmonizują z wnętrzami klasycznymi, antycznymi czy stylowymi.
Panele drewniane nadają się do każdego stylu aranżacji, mają nieograniczone możliwości. Świetnie pasują do stylu nowoczesnego jak i klasycznego.

MONTAŻ

Łatwy i prosty montaż paneli tylko w systemie pływającym raczej ma zastosowanie na stosunkowo równej powierzchni. Wymaga dylatacji pośredniej w pomieszczeniach o powierzchni przekraczającej 100 m2 lub o wymiarach przekraczających 8 m wzdłuż krótszej krawędzi paneli albo 12 m wzdłuż dłuższej.

Deskę barlinecką możemy montować na dwa sposoby: w systemie pływającym lub klejonym do podłoża. Montaż jest bardzo szybki i prosty. Układanie deski na dużych powierzchniach bez dodatkowej dylatacji pośredniej: 160 m (8 szer. x 20 dł.), a podłoga jest cicha i bardzo stabilna.

CENA

Cena podłogi z paneli laminowanych to od 35 do 110 zł za m2 (+ cena dodatków: mat do izolacji akustycznej i cieplnej, klejów montażowych, listew przypodłogowych itd.). Plusem paneli jest to, że można ułożyć je samodzielnie i zaoszczędzić na kosztach robocizny.Parkiet z deski barlineckiej także można ułożyć samodzielnie lecz koszt zakupu waha się miedzy 130 do 350 zł za m2 (+ ceny dodatków) - jest to stosunkowo drogi produkt.

Jednak gdy porównamy cechy zastosowania podłogi z paneli laminowanych a podłogi drewnianej to większość argumentów przemawia za podłogą naturalną niż przypominającą naturę. Choć mamy tu tak bardzo dużą rozpiętość cenową obu produktów to jednak inwestycja w deski drewniane opłaci na się bardziej gdyż drewno nie zużywa się z czasem tak jak laminat i służy nam na lata...

...DLATEGO...

NIE PYTAJ O CENĘ... SPYTAJ O JAKOŚĆ...

TAGI: Podłogi drewniane, Podłogi laminowane, Deska Barlinecka, Podłogi, Wnętrza

Komentarze

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:o blog.clusiv.pl

Clusiv to miejsce stworzone dla osób, które w życiu szukają wyrafinowanego smaku wyrażanego w każdym detalu. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem oraz pasją która nas pochłania bez reszty. Nawet w najmniejszym szczególe tkwi piękno którego możemy nie zauważac na co dzień. My to widzimy... a po godzinach - często z pasji dla relaksu - poszerzamy swoją wiedzę na temat designu i panujących trendów. Mamy to szczęście że nasza praca jest zarówno naszym hobby... zapraszamy.

Archiwum

2020

Styczeń - 14 Lipiec
Luty - 14 Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2019

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 2
Kwiecień Październik - 4
Maj Listopad - 5
Czerwiec Grudzień - 5

2017

Styczeń - 1 Lipiec - 1
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2016

Styczeń - 1 Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2015

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień - 1
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad - 1
Czerwiec Grudzień

2014

Styczeń Lipiec - 3
Luty Sierpień - 5
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj - 2 Listopad
Czerwiec Grudzień

2013

Styczeń - 2 Lipiec - 1
Luty - 2 Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień - 1 Październik - 2
Maj Listopad - 1
Czerwiec - 3 Grudzień

2012

Styczeń Lipiec - 5
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 3
Kwiecień - 2 Październik - 2
Maj - 9 Listopad - 3
Czerwiec - 3 Grudzień - 1

Społeczność

Reklama

Clusiv.pl - sztukateria online Reklama Barlinek Clusiv.pl - Listy podłogowe, listwy przysufitowe, profile dekoracyjne

Tagi