blog.clusiv.pl - Eksluzywny blog o designie

22 styczeń 2016 Monika Małota

Luksus powstaje w ciszy

Rzeczy z najwyższych półek są wielką pokusą dla wielu fałszerzy.Tak też jest ze szkłem Murano, którego produkcja od średniowieczy owiana jest tajemnicą (pilnie strzeżona na jednej z weneckich wysp). Niezbyt drogie szkło powinno budzić podejrzenia, podobnie jest jeśli wygląda zbyt perfekcyjnie. Prawdziwe murano to ręczna robota, mająca nierówności, ślady narzędzi a czasem nawet odciski palców.

Żyrandol luciano w swej cenie zawiera unikalnośc każdego elementu, dziesiątki godzin spędzone przy piecu hutniczym i dziesiątki lat doświadczenia mistrza.Tajemnicą firmy jest sposób złocenia w jaki wykańcza szkło; nazywają to spatterizzione.

Unikatowe meble jak złotem malowane, najpierw nanosi się rysunek... potem gruntuje miejsce gdzie będzie złocenie, zabezpiecza żywicą (szelakiem) i nakłada specjalny klej (mikston).

Cała sztuka polega na wyczuciu kiedy do kleju przyłoźyć płatki złota. Nie może ono byc zbyt suche ponieważ wtedy się odklei z kolei za mokry zatonie. Są specjaliści którzy robią to po perfekcyjne,to rzemieślnicy z Asnaghi Interiors. W wielkiej fabryce mebli Angelo Cappelini nie slychać huku maszyn a jedynie szelest płatków złota czy delikatne stukanie dłutkami. Rozmaite Biedermeiery i ludwiki robione są tutaj ręcznie niezmiennie od 125 lat jak w czasach ebenistów, którzy zajmowali się urządzaniem królewskich komnat.

Potrzeba 4 tygodni by powstał fotel King Lux.Tyle trwa wyrzeźbienie drewnianego szkieletu i pokrycie go płatkami 18­karatowego złota. Niby klasyk...jednak wtajemniczeni wiedzą, że ma oparcie z metacrylatu. Zastrzyk nowoczesności w starej formie. Mebel podbił serca Dubajczyków, kosztuje 660 euro. Więcej na meble­wloskie.pl.

Ręczna robota nie jest obca również sztukatorom. Wykonywanie części gzymsów ozdobnych wymaga sporej wprawy i dobrej ręki, bowiem niektóre detale zwłaszcza w listwach z ornamentacją są grawerowane ręcznie. W dzisiejszych czasach maszyny mogą wiele ale jednak nie wszystko da się zastąpić dokładnością, precyzją mistrzów rzemiosła.

TAGI: Pomysł na, Projekty, Wnętrza, Inspiracje

Komentarze

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:o blog.clusiv.pl

Clusiv to miejsce stworzone dla osób, które w życiu szukają wyrafinowanego smaku wyrażanego w każdym detalu. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem oraz pasją która nas pochłania bez reszty. Nawet w najmniejszym szczególe tkwi piękno którego możemy nie zauważac na co dzień. My to widzimy... a po godzinach - często z pasji dla relaksu - poszerzamy swoją wiedzę na temat designu i panujących trendów. Mamy to szczęście że nasza praca jest zarówno naszym hobby... zapraszamy.

Archiwum

2020

Styczeń - 14 Lipiec
Luty - 14 Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2019

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 2
Kwiecień Październik - 4
Maj Listopad - 5
Czerwiec Grudzień - 5

2017

Styczeń - 1 Lipiec - 1
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2016

Styczeń - 1 Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2015

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień - 1
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad - 1
Czerwiec Grudzień

2014

Styczeń Lipiec - 3
Luty Sierpień - 5
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj - 2 Listopad
Czerwiec Grudzień

2013

Styczeń - 2 Lipiec - 1
Luty - 2 Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień - 1 Październik - 2
Maj Listopad - 1
Czerwiec - 3 Grudzień

2012

Styczeń Lipiec - 5
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 3
Kwiecień - 2 Październik - 2
Maj - 9 Listopad - 3
Czerwiec - 3 Grudzień - 1

Społeczność

Reklama

Clusiv.pl - sztukateria online Reklama Barlinek Clusiv.pl - Listy podłogowe, listwy przysufitowe, profile dekoracyjne

Tagi