blog.clusiv.pl - Eksluzywny blog o designie

23 lipiec 2013 Wioleta Kelly

Kolory

Sekretem dobrze urządzonego wnętrza, oczywiście oprócz proporcji, są odpowiednio dobrane kolory. Pomogą Wam one stworzyć odpowiedni nastrój oraz kontrast. Oczywiście to, jakich użyjecie kolorów, zależy tylko od Was i Waszych upodobań i preferencji, nie bójcie się jednak z nimi ekperymentować. Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że kolorami możecie sprawić, że wnętrze będzie wyglądało na bardziej luksusowe (wystarczy, że użyjecie nasycone i ciemne barwy) lub na bardziej świeże i przestronne (jasne i delikatne barwy)?

Jeśli nie jesteście pewni, jakie kolory będą ze sobą dobrze wyglądały, zajrzyjcie do koła kolorów. Zauważycie wtedy, że możecieje łączyć w dwojaki sposób: używając kolorów położonych obok siebie na kole barw, np. Zielony i żółty, lub używając kolorów położonych naprzeciw siebie, np. Zielony i różowy. Ta metoda zawsze działa, dlatego jeśli nie jesteście pewni, czy do brązowej podłogi drewnianej będą pasowały błękitne ściany, zajrzyjcie do koła kolorów.

Najbezpieczniejsza proporcja kolorów w każdym pomieszczeniu wynosi 70/20/10, co oznacza, że powinniście zacząć dekorować dominującym kolorem (70%, tzw. baza) i pracować wokół niego dodając 20% koloru uzupełniającego oraz 10% koloru kontastowego, który sprawia, że wnętrze stanie się bardziej intrygujące. Idealne kolory kontrastowe to barwy podstawowe, jak czerwony, żółty, pomarańczowy, fioletowy, itp. Tutaj jednak ważna uwaga: pamiętajcie, aby nigdy nie kombinować ze sobą więcej niż trzy, maksymalnie cztery barwy!

W dobrze dobranej palecie, barwy neutralne (beże, szarości i brązy) są fundamentalne - nie zabiegają o uwagę i dobrze wyglądają połączone ze sobą. Lubią być otoczone np. kolorami podstawowymi lub teksturami, np. rattanowymi koszami, drewnianą podłogą, sizalowym dywanem...

Tutaj muszę nadmienić jeszcze jeden aspekt użycia koloru - kontrast. To do niego ma powracać oko podczas patrzenia na pokój- to taka baza dla oka.Ważne, aby użyć go w odpowiedniej ilości, jako że za mało kontrastu sprawi, że urządzany pokój stanie się nudny, zbyt dużo - że będzie wyglądał zbyt formalnie.

TAGI: Pomysł na, Projekty, Wnętrza, Inspiracje, Design

Komentarze

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:o blog.clusiv.pl

Clusiv to miejsce stworzone dla osób, które w życiu szukają wyrafinowanego smaku wyrażanego w każdym detalu. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem oraz pasją która nas pochłania bez reszty. Nawet w najmniejszym szczególe tkwi piękno którego możemy nie zauważac na co dzień. My to widzimy... a po godzinach - często z pasji dla relaksu - poszerzamy swoją wiedzę na temat designu i panujących trendów. Mamy to szczęście że nasza praca jest zarówno naszym hobby... zapraszamy.

Archiwum

2020

Styczeń - 14 Lipiec
Luty - 14 Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2019

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 2
Kwiecień Październik - 4
Maj Listopad - 5
Czerwiec Grudzień - 5

2017

Styczeń - 1 Lipiec - 1
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2016

Styczeń - 1 Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2015

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień - 1
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad - 1
Czerwiec Grudzień

2014

Styczeń Lipiec - 3
Luty Sierpień - 5
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj - 2 Listopad
Czerwiec Grudzień

2013

Styczeń - 2 Lipiec - 1
Luty - 2 Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień - 1 Październik - 2
Maj Listopad - 1
Czerwiec - 3 Grudzień

2012

Styczeń Lipiec - 5
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 3
Kwiecień - 2 Październik - 2
Maj - 9 Listopad - 3
Czerwiec - 3 Grudzień - 1

Społeczność

Reklama

Clusiv.pl - sztukateria online Reklama Barlinek Clusiv.pl - Listy podłogowe, listwy przysufitowe, profile dekoracyjne

Tagi