blog.clusiv.pl - Eksluzywny blog o designie

19 grudzień 2019 Monika Małota

Bożonarodzeniowe zwyczaje i inspiracje

Ponieważ wszyscy tak pędzą, chciałabym Wam tym wpisem przypomnieć o staropolskich zwyczajach związanych z obchodami Bożego Narodzenia. Barbara Ogrodowska pięknie opisała w książce „Zwyczaje, obrzędy i tradycje w Polsce”esencję świątecznej atmosfery. To czas, kiedy wg legend i podań ludowych zakwitają np. kwiaty paproci pod śniegiem, a o północy drzewa na chwilę przybierają zieleń. Zwierzęta przemawiają ludzkim głosem i przepowiadają przyszłość. To czas także powrotu dusz zmarłych na ziemię, stąd pozostawiano dla nich uchylone furtki i drzwi wejściowe do domu. Pozostawiano dla nich okruchy opłatka i resztki jedzenia na stole.

Zgodnie z opisem Barbary Ogrodowskiej „w Wigilę nie wolno było spluwać na podłogę, chlustać pomyjami, mleć zboża w żarnach, ciąć sieczki, skręcać powrozów, prząść na kołowrotku, a noży, nożyc i igieł można było uzywać tylko w razie pilnej potrzeby (aby nie zranić dusz zmarłych)." Ponadto wierzono, że jaki dzień wigilijny taki cały nowy rok. Zgodnie z tym, każdy starał się nie wszczynać kłótni i awantur, a także unikać zamartwiania.

Wigilijne stoły były przyozdabiane sianem, słomą by zapewnić gospodarstwu bogate plony, a także upamiętnić stajenkę, w której urodził się Chrustus. Ściany, belki stropów oraz ramy obrazów były zdobione gałązkami świerku. W czasie świąt Po Wigilii następował pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. By uczcić to święto, gospodarze wstrzymywali się od pracy poza koniecznym obrządkiem inwentarza żywego. Zabronione było między innymi sprzątanie, zamiatanie, rąbanie drewna, gotowanie. Podawano potrawy przygotowane już wcześniej. Przygotowania do świąt zaczynają się zgodnie z tradycją w dniu świętej Łucji, 13 grudnia. Wg podań ludowych, jeżeli zwyczaj ten nie jest przestrzegany, może to wywołać niezgodę w rodzinie. W Szwecji to święto praktykuje się jako dzień światła, który ma nieść nadzieję na jasne dni i świąteczny nastrój.

A więc gdy ciemno i szaro wokół nas, umilmy sobie ten czas, zadbajmy o światło, ozdoby okien. Bożonarodzeniowe dekoracje okien sprawią, że dom wygląda świątecznie nie tylko wewnątrz, ale też i na zewnątrz. Jeżeli Wasze okna posiadają sztukaterię wokółokienną, wystarczy nawet podpiąć gałązką świerku, bombeczkami i uzyskujemy efekt ciepła, a jednocześnie elegancji. W ten sposób możemy nawet bez śnieżnej aury za oknem wyczarować bajkowy nastrój Świąt w domu.

Przedstawiam inspiracje stylizacji wnętrz wykopane na pintereście.W zimowych stylizacjach często przeplatają się biel i złoto, barwy światła:

 

Jednak nie możemy wyobrazić sobie świąt bez koloru czerwonego.

 

 

Sztukateria ścienna w kolorze białym stanowi wspaniałą oprawę wnętrza w czasie Świąt:

 

Można także iść w stronę ascetycznych sztukateryjnych choinek, które również podbijają serca rzeszy wielbicieli. Można także z dekoracyjnych listew przygotować wspaniałe rękodzieła. Spójrzcie:

TAGI: Wnętrza, Inspiracje

Komentarze

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację o nowościach oraz o nowych wpisach na blogu zostaw swój adres email:o blog.clusiv.pl

Clusiv to miejsce stworzone dla osób, które w życiu szukają wyrafinowanego smaku wyrażanego w każdym detalu. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem oraz pasją która nas pochłania bez reszty. Nawet w najmniejszym szczególe tkwi piękno którego możemy nie zauważac na co dzień. My to widzimy... a po godzinach - często z pasji dla relaksu - poszerzamy swoją wiedzę na temat designu i panujących trendów. Mamy to szczęście że nasza praca jest zarówno naszym hobby... zapraszamy.

Archiwum

2020

Styczeń - 14 Lipiec
Luty - 14 Sierpień
Marzec - 20 Wrzesień
Kwiecień - 10 Październik
Maj - 6 Listopad
Czerwiec Grudzień

2019

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 2
Kwiecień Październik - 4
Maj Listopad - 5
Czerwiec Grudzień - 5

2017

Styczeń - 1 Lipiec - 1
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2016

Styczeń - 1 Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad
Czerwiec Grudzień

2015

Styczeń Lipiec
Luty Sierpień
Marzec Wrzesień - 1
Kwiecień Październik - 1
Maj Listopad - 1
Czerwiec Grudzień

2014

Styczeń Lipiec - 3
Luty Sierpień - 5
Marzec Wrzesień
Kwiecień Październik
Maj - 2 Listopad
Czerwiec Grudzień

2013

Styczeń - 2 Lipiec - 1
Luty - 2 Sierpień
Marzec Wrzesień
Kwiecień - 1 Październik - 2
Maj Listopad - 1
Czerwiec - 3 Grudzień

2012

Styczeń Lipiec - 5
Luty Sierpień - 2
Marzec Wrzesień - 3
Kwiecień - 2 Październik - 2
Maj - 9 Listopad - 3
Czerwiec - 3 Grudzień - 1

Społeczność

Reklama

Clusiv.pl - sztukateria online Reklama Barlinek Clusiv.pl - Listy podłogowe, listwy przysufitowe, profile dekoracyjne

Tagi

Multifunkcyjność Barcelona Sypialnie inspiracje od Studio KO Piękne mieszkanie Podłogi laminowane Nowości w świecie sztukaterii Pomysły Użytkowość wielofunkcyjność listew sztukateryjnych salon Metamorfozy wnętrz ze sztukaterią Chocolate Barre -Jean-Paul Hévin Ornamenty Sypialnia Sztukateria Panele ścienne 3D w świecie sztukaterii Floral wnętrze restauracji Ze sztukaterią Ci do twarzy Panele ścienne nowość Przytulny d Listwy ścienne Zestawienie listew sztukateryjnych gotowe propozycje sklep www.clusiv.pl Aranżacja mieszkania Pomysł na Darmowe dostawy Wiosna Kuchnia Panele ścienne 3D w świecie sztukaterii Styl klasyczny Profile Projekty Wielkanoc Muzeum Nowoczesne wnętrze ze sztukaterią biel we wnętrzu listwy oświetleniowe hobby; design; światło Sztuka Piękna kuchnia Domowy ogródek Biuro Podłogi drewniane Biblioteka Inspiracje Sztukateria Wolny czas Życzenia Oświetlenie we wnętrzu Sztukateria w kolorze Zwierzęta w domu Listwy do zabudowy karnisza nowoczesne Design Boca do Lobo Keiji Ashizawa Design Tradycyjne wnętrza pomysły Życzenia Świąteczne Deska Barlinecka beton we wnętrzu Piękne mieszkanie Przytulny dom Życie Meble Barcelona Listwy przypodłogowe Kliniki dentystyczne Wnętrza producent NMC Belgia, NOËL & MARQUET Listwy wykończeniowe Nowoczesne wnętrze Salon Nowości w świecie sztukaterii Diy Listwy przysufitowe Pies w domu Starożytna Grecja Dom lampy Artemide Promocja Podłogi Farba tablicowa Niesamowite projekty Filmy,sztukateria,inspiracje, Luksusowe garderoby od Kelly Wearstler oraz Erin King Interiors Listwy schodkowe Nowe życie Łazienka Przytulny dom Miasta sztukaterii BoConcept Ze sztukaterią Ci do twarzy Clusiv Sztukateria Listwy Idealne mieszkanie Kwiaty www.clusiv.pl Kolory we wnętrzach Ładny dom Kot w domu minimalizm we wnętrzach Książki,pomysły;Życie;Dom;Inspiracje;Dostawy;diy;przytulny dom;kreatywność